Top trendy w zarządzaniu magazynem w 2022 roku

W ostatnim dziesięcioleciu możemy zaobserwować niespotykane do tej pory przyspieszenie tempa rozwoju i zmian magazynów – ich powierzchni, podejścia do zarządzania, logistyki, oprogramowania i technologii. Wpłynął na to stabilny wzrost większości sektorów gospodarki oraz rozwój e-handlu. Rosnący popyt to również nowe wyzwania dla producentów, dystrybutorów, logistyki oraz magazynów. Z perspektywy klienta proces dostarczenia zakupionego towaru wydaje się prosty, ale „od kuchni” musimy mierzyć się z wieloma problemami.

Ograniczenie siły roboczej, rozwój sprzedaży elektronicznej, transformacja cyfrowa, ciągłe podnoszenie wydajności, skracanie czasu dostaw i wydań to dzisiejsze wyzwania dla kadry menadżerskiej.

Od kilku lat obserwujemy te same trendy w rozwoju logistyki i gospodarki magazynowej, jednakże uważamy, że kilka z nich wysuwa się na prowadzenie. O czym musimy pamiętać planując rozwój naszej firmy?

Dropshipping – to się dzieje

Dropshipping, czyli model logistyczny wykorzystywany w sprzedaży internetowej, polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta. Sprzedawca nie musi zamrażać środków w towarze i zajmować się łańcuchem dostaw, szybko dostarcza towar i co najważniejsze skupia się na swoim biznesie.

Walka o marżę i bezpośrednie relacje z klientem końcowym powodują, że sklep internetowy ma sprzedawać, a hurtownia/magazyn sprawnie obsłużyć zamówienie. Sprawnie to słowo klucz. Liczy się jak najkrótszy czas z wyeliminowaniem błędów wysyłki. Dlaczego jest to tak ważne? Trzeba pamiętać, że najczęściej to model sprzedaży B2C, a zamówienia mogą składać się z kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu relatywnie drobnych elementów. Konsumenci, którzy coraz częściej wybierają zakupy ze sklepów internetowych – od kosmetyki, przez części motoryzacyjne po AGD oczekują od sprzedawcy wysyłki tego samego dnia i jak najszybszej dostawy. I tutaj przechodzimy do kolejnego trendu.

Towary najczęściej kupowane przez internet:

Źródło: Raport Gemius „E-commerce w Polsce 2021

Czas dostawy – zawsze może być krótszy

Kryterium wyboru oferty to nie zawsze cena. Czas dostawy jest bardzo często strategicznym parametrem. Biorąc pod uwagę, że konkurencja, szczególnie w sklepach internetowych jest duża, te kryteria często decydują o zakupie w danym miejscu. Jeśli sprzedawca nie wywiąże się z „obietnicy” szybkiej dostawy może ponieść znaczące konsekwencje. Jak wszystko, sprzedaż internetowa ma plusy i minusy dla każdej ze stron. Niezadowolony kupujący może wystawić odpowiedni komentarz, który często skutecznie zniechęca przyszłych klientów.

Polskie firmy spedycyjne doszły prawie do perfekcji w optymalizacji czasu dostawy i rynek europejski to docenił. W związku z tym najsłabszym ogniwem jest skompletowanie zamówienia i wygenerowanie dokumentacji związanej z zamówieniem. Wymagane dokumenty stworzy system IT, ale dopiero po zweryfikowaniu skompletowania zamówienia na magazynie i przygotowaniu przesyłki. Już na tym etapie należy minimalizować błędne kompletacje i wprowadzić kilkuetapową weryfikację.

Czas trwania dostawy jako czynnik motywujący

Ile godzin powinna trwać dostawa, aby skłoniła Cię do częstszego robienia zakupów przez Internet? Dane w %:

Źródło: Raport Gemius „E-commerce w Polsce 2021

Niedobór siły roboczej – ludzie to serce organizacji

Aby sprostać wymogom handlu elektronicznego i wielokanałowej ekspansji należy posiadać sprawny i kompetentny zespół. Oczywistą kwestią jest podnoszenie płac i świadczeń, ale mimo tych działań rotacja pracowników jest naturalnym procesem w każdej organizacji. W związku z tym należy się skupić na możliwie skróconym czasie wdrożenia nowego pracownika oraz delegowaniu prostych zadań, które będą weryfikowane automatycznie. Nieodzownym elementem musi być system informatyczny wraz z urządzaniami peryferyjnymi, który uodporni przedsiębiorstwo na perturbacje związane z tzw. „brakiem rąk do pracy” i umożliwi szybkie zastąpienie pracownika. W związku z pracą emigracyjną i coraz częstszą relokacją ludzi urządzenia wspomagające muszą być proste w obsłudze i jednoznaczne – nie mogą powodować sytuacji, w której personel nie wie, jak rozwiązać problem. Pracownik musi mieć techniczne rozwiązanie zero-jedynkowe, może bardziej oczywistym będzie sformułowanie czarno – białe, czyli albo czarne, albo białe. Dodatkową korzyścią jest automatyczne monitorowanie efektów pracy każdego pracownika, który wykorzystuje narzędzia zewnętrzne.

Kolejnym krokiem jest automatyzacja i robotyzacja procesów magazynowych, jednakże tu barierą jest bardzo wysoki koszt nabycia i wdrożenia rozwiązania. Jednakże wzrost popularyzacji regałów windowych i automatycznego systemu gęstego składowania będzie coraz częstszym widokiem w magazynach. Kolejnym będzie autonomiczność rozwiązań.

Najczęstsze problemy napotykane podczas zakupów przez internet. Dane w %:

Źródło: Raport Gemius „E-commerce w Polsce 2021

Energia – prąd z elektrowni nie będzie tańszy

Ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej w magazynach wiele organizacji bada odnawialne źródła energii. Najoczywistszym wydaje się być energia słoneczna. Większość magazynów posiada ogromne połacie dachowe lub martwe strefy wokół terenów przemysłowych (np. przy drogach technologicznych), które można wyposażyć w panele fotowoltaiczne. Energia odnawialna obniża koszty eksploatacji energii, a ponieważ zwiększa przychody operacyjne budynku lub terenu, jego wartość rośnie. Firma może obliczyć porę dnia, w której wytwarzana jest największa ilość energii i zaplanować ładowanie autonomicznych pojazdów, robotów, wykorzystanie regałów windowych, gdy jest najwięcej dostępnej energii. Dostępne, chociaż nie tanie są systemy SAPS (Stand Alone Power System). Samodzielny system zasilania, znany również jako zasilanie na terenach oddalonych, to system zasilania poza siecią dla lokalizacji, które nie są wyposażone w system dystrybucji energii elektrycznej. Typowe SAPS obejmują jedną lub więcej metod wytwarzania energii elektrycznej, regulacji i magazynowania energii.

Technologia – kiedyś były konie, a teraz jest samochód elektryczny

Transformacja cyfrowa i umiejętność zaimplementowania nowoczesnych rozwiązań w magazynach to największe wyzwanie dla dzisiejszej kadry menadżerskiej i zarządczej. Z jednej strony trzeba umieć skalkulować i pozyskać środki potrzebne na wdrożenie, a z drugiej strony wybrać dostawcę, który przeprowadzi zmianę płynnie. Wszelakość rozwiązań na rynku jest bardzo duża. Każdy chce sprzedać swoje rozwiązanie, a po stronie zamawiającego pozostaje problem faktycznego poznania swoich potrzeb i umiejętnego doboru efektywnego, skalowalnego rozwiązania. Przydatną formą wyboru oferenta jest wizyta referencyjna w innym przedsiębiorstwie, które korzysta z analogicznego rozwiązania. Standardową sytuacją jest fakt, iż analiza przedwdrożeniowa i perspektywiczne zaplanowanie pracy magazynu to okres min. 2 – 8 miesięcy. Samo wdrożenie musi być szybkie i krótkie, ale poprzedzone dobrym i fachowym przygotowaniem.

Globalna pandemia przypieczętowała zmiany w podejściu do handlu, a tym samym logistyki i magazynowania. Kwarantanny oraz izolacje pracowników, z którymi musiały radzić sobie osoby zarządzające magazynami, a jednocześnie niespotykany dotąd wzrost zakupów internetowych spowodował, że dotychczasowy „porządek” i system pracy na magazynach przestał zdawać egzamin. Aktualnie mierzymy się z inflacją oraz wzrostem kosztów utrzymania budynków oraz pracowników. „Dostosuj się, albo giń” – jeśli jakaś firma broniła się do tej pory przed transformacją cyfrową, to teraz musiała podjąć decyzję, którą z tych opcji wybiera.

Zamów bezpłatną prezentację i zobacz jak działa system WMS