Rola kolektora danych w zarządzaniu magazynem

Zarządzanie magazynem – jak zarządzać, by cały proces przebiegał sprawnie i bezproblemowo? To dylemat wielu kierowników, dla których gospodarka magazynowa to chleb powszedni. Nowe technologie pozwalają na usprawnienie i optymalizację czasu pracy na magazynie. Jednym z rozwiązań jest użycie kolektora danych, który we współpracy z odpowiednio dopasowanym oprogramowaniem, przynosi szereg korzyści podczas zarządzania magazynem.

Automatyzacja pracy magazynu – wzajemna komunikacja kilku narzędzi

Sprawne zarządzanie magazynem to przede wszystkim kontrola nad wszystkimi procesami zachodzącymi na magazynie oraz właściwa obsługa gromadzonych zapasów. Główne działania to przede wszystkim identyfikacja dóbr przychodzących na magazyn oraz właściwe przechowywanie, zapewnienie gotowości do pobrania i wysyłki zgodnie z zamówieniami klientów.

Współczesna gospodarka magazynowa to nie tylko regały z towarem, ale przede wszystkim pełna identyfikacja dostaw, numerów partii, a nierzadko różnice na poziomie cech takich, jak kolor czy rozmiar. Dlatego też współczesne narzędzia do zarządzania magazynem (kolektory danych, wagi, drukarki etykiet), muszą wspierać automatyzację tego procesu obsługując kody kreskowe, RFID. Istotnym elementem jest także program magazynowy, który może znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę na magazynie. Gdy wszystkie elementy współpracują ze sobą, gospodarka magazynowa działa bez przeszkód. Kolektory danych skanują kody kreskowe, zbierając informacje o produkcie, np. stan danego produktu na magazynie. Dzięki oprogramowaniu dane są zbierane i przetwarzane w jednej bazie danych. Drukarki etykiet są przydatne, gdy chcemy wydrukować etykietę z kodem kreskowym, natomiast wagi pełnią funkcję kontrolną – pozwalają na skontrolowanie masy towarów.

Zarządzanie magazynem – przydatny kolektor danych

Kolektory danych to przenośne terminale (komputery), które wyposażone są w czytnik kodów kreskowych, graficzny wyświetlacz, klawiaturę, posiadając przy tym ergonomiczną obudowę. Kolektor danych dedykowany jest do mobilnego zbierania danych w sektorach sprzedaży detalicznej i w magazynach. Zebrane dane potrafi synchronizować z firmową bazą danych. Korzystając z kolektora danych podczas pracy na magazynie, możemy zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki niemu unikamy błędów, co wpływa na naszą wydajność. Lepsza kontrola cen, a tym samym mniej problemów z ich niezgodnością. Używając kolektora danych nie potrzebujemy dostępu do komputera stacjonarnego – wszystkie dane są przenoszone na serwer lub znajdują się w pamięci kolektora.

Kolektory danych stanowią narzędzie do sprawdzania cen i stanów magazynowych, wprowadzania zamówień, zarządzania cenami czy przyjmowania i wydawania towarów. Dobrze sprawdzają się także podczas inwentaryzacji. Znajdują szerokie zastosowanie w: handlu detalicznym, logistyce, sklepach, magazynach, działach wysyłkowych oraz produkcji.

Różnice między kolektorem danych, a czytnikiem kodów kreskowych

Często kolektor danych może być mylony z czytnikiem kodów kreskowych. Obydwa urządzenia służą do odczytu kodów kreskowych, jednak kolektor danych dzięki systemu operacyjnemu to urządzenie bardziej rozbudowane. Jest wyposażony w czytnik kodów kreskowych i posiada wbudowaną pamięć.