Obsługa specyfikacji rozmiarowej w programie WMS
W wielu przedsiębiorstwach zajmujących się handlem, magazynowaniem oraz dystrybucją towarów, które występują w wielu różnych rozmiarach istnieje problem z ewidencją ilościową.
Kilka przykładowych artykułów oraz branż, w których towary mają swoją specyfikację:
Odzież
Ubrania są jednym z najbardziej powszechnych towarów, które posiadają rozmiary. Mierzy się je zazwyczaj na podstawie takich parametrów jak obwód klatki piersiowej, talii, bioder, długość rękawa czy długość nogawki. Standardowo określa się specyfikację rozmiarami (XS, S, M, L, XL, XXL)
Obuwie
Zarówno buty męskie, damskie jak i dziecięce są określane na podstawie długości stopy. Rozmiar obuwia może być wyrażany w różnych jednostkach, takich jak centymetry, europejskie rozmiary (np. 39, 40, 41) lub amerykańskie rozmiary (np. 8, 9, 10)
Branża rowerowa
Wszystkie typy rowerów m.in. szosowe, górskie, miejskie posiadają swoje rozmiary ram podawane najczęściej w centymetrach (cm), odnosząc się do długości rury pod siodłowej. Przykładowo, rozmiary mogą wynosić 52 cm, 54 cm, 56 cm itd. Niektóre marki rowerów stosują także oznaczenia literowe (np. S, M, L, XL), które odnoszą się do zakresu wysokości sylwetki.
Branża oponiarska
Opony do wszystkich pojazdów mogą mieć swoją specyfikację opartą o wysokość bieżnika (np. 8mm, 6mm)
Branża tekstylna
Tkaniny i materiały składowane na magazynie przechowywane są na rolkach, gdzie każda rolka z nawiniętą tkaniną posiada swój konkretny rozmiar (długość wyrażona w mb.)
Problem
W przypadku zamówień do zewnętrznych dostawców częstym problemem jest brak możliwości określenia konkretnej specyfikacji towarów w momencie zamówienia.
Przykładowo dokonujemy zamówienia na 8000 m. konkretnego materiału lub 3000 szt. koszul lub par obuwia. Dopiero podczas przyjęcia dostawy na magazyn i momencie weryfikacji magazynier jest w stanie określić konkretny stan ilościowy danego artykułu. Nie ma możliwości natomiast rozbicia artykułu o konkretną specyfikację w oparciu o np. rozmiar.
Rozwiązanie
W najnowszej wersji X-COM WMS 3.8.8.40 została zaimplementowana nowa funkcjonalność pozwalająca na rozbicie towaru w momencie przyjęcia w oparciu o specyfikację artykułu. Specyfikację można dodać w opisie kodu kreskowego artykułu lub opisie kodu kreskowego numeru serii. W trakcie przyjęcia towaru, w procesie generowania etykiet, na wydrukach etykiet kod numeru serii przypisze i pojawi się na specyfikacji.
Przykładowo dokonujemy zamówienia na 8000 m. konkretnego materiału lub 3000 szt. koszul lub par obuwia. Dopiero podczas przyjęcia dostawy na magazyn i momencie weryfikacji magazynier jest w stanie określić konkretny stan ilościowy danego artykułu. Nie ma możliwości natomiast rozbicia artykułu o konkretną specyfikację w oparciu o np. rozmiar.
Dzięki takiemu rozwiązaniu w podczas wydań będzie można wybierać i określić konkretny artykuł z konkretną długością, rozmiarem etc.
Aby funkcjonalność zaczęła działać konieczna jest konfiguracja ustawień w kilku miejscach w samym w programie WAPRO Mag oraz module WMS:
Kartoteka artykułu
Na kartotece artykułu zaznaczamy poniższe opcje:
- Zasada zdejmowania: nr serii: System podczas zdejmowania stanów magazynu w pierwszej kolejności będzie brał pod uwagę nr serii
- Wymuszaj wybór z dostawy: Ustawienia wg. własnych preferencji. System w zależności od ustawienia będzie podpowiadał konkretną dostawę
- Rozchody rozbijaj po dostawach: Spowoduje to każdorazowy wybór z konkretnej dostawy
Kolejnym krokiem jest dokonanie ustawień w module WMS Artykuł, ustawienia te można również włączyć globalnie dla wszystkich artykułów w magazynie:
Rozchody rozbijaj po dostawach: Jest to opcja tożsama z opcją na kartotece artykułu w MAG. Włączenie tej opcji wymusza wydawanie w systemie WMS dokładnie takich numerów serii, po jakich nastąpił rozchód w WAPRO MAG.
Specyfikacja artykułu: Opcja ta umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej dla artykułu z rozbiciem o dodatkową specyfikację, wynikającą ze zdefiniowanych dodatkowych kodów kreskowych dla artykułu lub numeru serii tego artykułu.
Specyfikacja wynika z opisu kodu kreskowego lub jeżeli nie jest podana, z ilości zdefiniowanej dla tego kodu.
Możliwe globalne objęcie wszystkich artykułów w magazynie przez ustawienie (WMS Manager/Obsługiwane magazyny/Włącz rozbijaj po dost., Włącz specyfikacje)
Przy przyjęciu towaru w module WMS Etykiety dokumentu generujemy nr serii, następnie kody nr serii, gdzie określamy specyfikację.
Po oklejeniu artykułów wygenerowanymi etykietami przystępujemy za pomocą kolektorów systemu WMS do rozmieszczenia-zlokalizowania artykułów na lokalizacjach magazynowych.
Po poprawnej weryfikacji pozycji z dokumentu PZ przy użyciu wygenerowanych etykiet za pomocą kolektora i przyjęciu towaru na stan ze zdefiniowaną specyfikacją oraz numerem serii, artykuły są widoczne m.in. poprzez tabele dodatkową „Artykuł stan” z poziomu kartoteki artykułów:
Oraz z poziomu tabeli dodatkowej dokumentu magazynowego „WMS Weryfikacja Lokalizacje”:
Realizacja wydania w oparciu o specyfikację:
W pierwszej kolejności, jednorazowo należy dodać pola dodatkowe WMS Specyfikacja Artykułu dla Zamówienia i pozycji dokumentu magazynowego (Administrator/Pola Dodatkowe)
Na Zamówieniu od Odbiorcy w momencie dodawania pozycji na zamówienie, w polach dodatkowych wpisujemy wybraną przez nas specyfikacje (w tym przypadku rozmiar). Standardowo wybieramy ilość oraz wypełniamy pozostałe wymagane rubryki:
Dokonujemy standardowego procesu realizacji na WZ oraz weryfikacji kolektorem używając do tego wygenerowanych przy przyjęciu kodów kreskowych ze specyfikacją
Jedną z wielu korzyści płynących z precyzyjnej specyfikacji rozmiarów towaru jest optymalizacja przestrzeni składowania. Znając dokładne wymiary każdego produktu, można zoptymalizować rozmieszczenie towarów w magazynie, układając towary o podobnym rozmiarze na osobnej lokalizacji. Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej pozwala na przechowywanie większej liczby towarów, szybszą lokalizację przez magazyniera co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności operacyjnej i oszczędność kosztów.
Specyfikacja rozmiarów towaru ma również istotne znaczenie w kontekście e-commerce. W przypadku sprzedaży internetowej precyzyjne informacje na temat rozmiarów są niezwykle ważne zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów. Sprzedawcy muszą dostarczyć dokładne dane dotyczące wymiarów, aby klienci mieli pewność, że zamówiony towar będzie pasować do ich oczekiwań. Z drugiej strony, klienci mogą korzystać z tych informacji, aby dokonać świadomego wyboru i uniknąć rozczarowania związanego z otrzymaniem produktu o nieodpowiednich rozmiarach.
Wnioski
Specyfikacja towaru oparta na rozmiarach odgrywa bardzo dużą rolę w złożonym świecie handlu i logistyki. Precyzyjne określenie specyfikacji artykułu pozwala na optymalizację przestrzeni składowania, wydawanie towarów bez błędów i zwiększenie satysfakcji klientów. Przedsiębiorstwa, które inwestują w dokładną specyfikację rozmiarów towarów, mogą cieszyć się bardziej efektywnym zarządzaniem swoim łańcuchem dostaw, co w konsekwencji przekłada się na wzrost konkurencyjności i osiągnięcie sukcesu na rynku.
Zamów bezpłatną prezentację i zobacz jak działa system WMS
Zamów prezentacje systemu WMS
Chcesz poznać lepiej nasz system, umów się na bezpłatną prezentację online. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania oraz zaprezentują system.
Dziękujemy za zainteresowanie naszym oprogramowaniem.
Zamów bezpłatną konsultację
Podczas konsultacji nasz specjalista odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości, a także umówi zdalną prezentację systemu WMS przygotowaną pod kątem potrzeb Państwa firmy
Dziękujemy za zainteresowanie naszym oprogramowaniem!