Jak uporządkować pracę magazynu

Funkcjonowania magazynu opiera się na stałej zmienności oraz „ruchu” asortymentu, a specyfika pracy polega na tym, że mimo pow. Utrzymanie porządku jest priorytetem i jednoznacznie przekłada się na długotrwały sukces szczególnie w momencie powiększania powierzchni lub ilości magazynowanego towaru. 

Uporządkowany magazyn przekłada się na lepszą organizację pracy oraz efektywność pracowników. Jak w wielu aspektach życia ciężko jednoznacznie stworzyć „checklistę” elementów, które gwarantują powodzenie. Na ten fakt wpływa również specyfika pracy firmy, która pomimo powtarzalnego modelu zawsze różni się różnymi parametrami. Poziom organizacji magazynu, można rozpatrzyć na 2 płaszczyznach: technologii i personelu oraz optymalizacji procesów na ich styku.

Optymalizacja pracy magazyniera dzięki systemowi WMS WAPRO MAG

Natłok informacji, które musi przyjąć pracownik pokazuje, że  muszą być one podawane partiami. Najlepiej w prosty i jednoznaczny sposób. Pracownicy magazynu powinni dostać narzędzie, które w sposób intuicyjny pomaga w codziennej pracy. Musi to być urządzenie proste w obsłudze zarówno dla nowych jak i dla starych pracowników oraz charakteryzować się przyjaznym interfejsem oraz ergonomicznym kształtem.

Do narządzi takich należy kolektor danych lub tzw. system POS, który jest ekranem dotykowym ze zintegrowanym komputerem. Systemy takie często spotyka się w sklepach jak i na stacjach benzynowych (stąd nazwa POS czyli Punkt Obsługi Sprzedaży). Kolektor danych ze względu na swoje gabaryty jest urządzeniem mobilnym. Należy jednak uwzględnić dodatkowe elementy wyposażenia tj. kaburę do jego przechowywania, która zabezpiecza go w trakcie transportu i minimalizuje ryzyko upadku lub uszkodzenia. Ważnym elementem poprawiającym ergonomię pracy personelu jest dodatkowy uchwyt montowany do kolektora tzw. gun. 

System informatyczny taki jak WMS WAPRO MAG  w kontekście personelu pozwala lepiej wykorzystać sezonowość pracy magazynu, a więc lepiej zarządzać czasem. W okresie zwolnionych dostaw i wydań można automatycznie generować zlecenia inwentaryzacji lokalizacji, migracji towarów o stanach minimalnych.

Systemy informatyczne do zarządzania magazynem

Technologia informatyczna na dobre wkroczyła do magazynu. Zagwarantowała bezprzewodowe urządzenia oraz wysoki stopień niezawodności systemów magazynowych. Przełożyła się bezpośrednio na szybkość przyjęć i wydań, a co najważniejsze wyeliminowała błędy ludzkie. Przeprowadzona za pomocą kolektora danych podwójna weryfikacja wydań pozwala zmarginalizować błędy związane z obsługą reklamacji.

Poprzez wprowadzenie na magazynie lokalizacji oraz zarządzania partiami czy seriami możemy prześledzić ścieżkę towaru przez magazyn. Takie dane umożliwią optymalizację procesów zachodzących na magazynie i poprawę mierzalnych parametrów takich jak czas lub koszt. Poza tym każda czynność w magazynie jest odnotowana w systemie – znika anonimowość oraz rozmycie odpowiedzialności. 

Ważnym aspektem jest wybór skalowalnego rozwiązania i umiejętności perspektywicznego spojrzenia na magazyn. Proces ten zaczyna się już przy etykietowaniu wszystkich lokalizacji. Musimy przewidzieć, że coś może się zmienić w przyszłości. Większość firm wdrożeniowych ma swoją metodologię wdrożeń systemów opartą na doświadczeniu. Wielokrotnie po wdrożeniu systemu obsługującego magazyn wysokiego składowania, czyli WMS (warehosue managment system), personel magazynu oraz osoby nim zarządzające widzą możliwość rozbudowy magazynu. System WMS nie może blokować naturalnego rozwoju firmy, ale ma go ułatwiać i przyśpieszać

 

Zamów bezpłatną konsultację