CO TO JEST WMS?

Definicja systemu WMS

WMS (Warehouse Management System (WMS) to magazynowy system informatyczny służący do zarządzania pracą magazynu. Jest niezbędny w przypadku magazynów wielkopowierzchniowych oraz wysokiego składowania. Coraz częściej, na takie rozwiązanie decydują się również mniejsze firmy, ale z dużym i zróżnicowanym asortymentem lub należącym do różnych właścicieli. WMS nie tylko ułatwia pracę magazynierom, ale również pozwala na wydajniejsze planowanie oraz koordynacje prac przez kadrę zarządzającą.

Ogromną bolączką współczesnych magazynów jest zbyt niski poziom przepływu informacji, który zazwyczaj negatywnie rzutuje na działanie całego obiektu, a nawet komplikuje pracę uzależnionej od magazynu produkcji. Dla codziennej pracy znaczenie ma również sprawna wymiana danych, a wszystko to wymaga ujednoliconych standardów przekazywania informacji.

Jakie możliwości w tym zakresie prezentuje system WMS? W kwestiach technicznych funkcjonowanie takiego systemu opiera się na wprowadzaniu do niego danych z dokumentów magazynowych, natomiast same obliczenia stanów magazynu dokonują się same, na podstawie zarejestrowanych operacji magazynowych. Celem nadrzędnym magazynowego systemu informatycznego jest dobra organizacja współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu zachodzącego przy okazji sytuacji magazynowania produktu – producentem, dystrybutorem a klientem detalicznym. Dzięki nowoczesnej technologii logistyka zyskała skuteczne narzędzie techniczne, w tym także atrakcyjne aplikacje systemowe, dzięki którym informacja o stanie towarowym, czy konieczności złożenia zamówienia i wprowadzenia towaru na magazyn jest na bieżąco aktualizowana, a więc zawsze odzwierciedla bieżący stan magazynu. System taki umożliwia również szybkie i sprawne  wydanie i pobranie towaru, a także obsługę kartoteki kodów towarów i opakowań.

Zobacz prezentację video systemu WMS WAPRO MAG

Dowiedz się więcej o zarządzaniu magazynem z systemem WMS WAPRO MAG

Jak skrócić czas wydań z magazynu

Jak zredukować personel magazynu?

Jak zmniejszyć ilość reklamacji?

Jak przyśpieszyć inwentaryzacje?

Zamów bezpłatną konsultację